NASZA BIBLIOTEKA AKTUALNOŚCI GODZINY PRACY
REGULAMIN BIBLIOTEKI ARCHIWUM CIEKAWE STRONY

 

opracowała: mgr Barbara Kulak - nauczyciel bibliotekarz
yestem@onet.eu

ostatnia aktualizacja: 05.10.2011 r.

 


NASZA BIBLIOTEKA

Biblioteka naszej szkoły rozpoczęła swoją działalność 1 września 1999 roku. Dzięki życzliwości Dyrekcji Szkoły Podstawowej nr2 mogliśmy korzystać i nadal korzystamy z księgozbioru tej szkoły oraz zajmujemy wspólne pomieszczenie. Księgozbiór biblioteki PG2  liczy obecnie 2721 książek. Są to pozycje z literatury pięknej i popularnonaukowej zakupione z budżetu szkoły  oraz przez Radę Rodziców, przekazane naszej bibliotece przez naszych czytelników .a także  przez Fundację Pomocy Bibliotekom Polskim, Wydawnictwo„ Znak”, Państwowy Instytut Wydawniczy oraz firmę „Coca-Cola”.


book2.jpg (5063 bytes)W czytelni uczniowie mogą korzystać z dobrze wyposażonego w encyklopedie, słowniki, albumy
księgozbioru podręcznego oraz przejrzeć czasopisma młodzieżowe i popularnonaukowe

 

   Biblioteka szkolna

 

Centrum multimedialne

 

 

góra


AKTUALNOŚCI

Maj 2011

W konkursie czytelniczym "Czy znasz tę postać czy znasz tę książkę ?" zwyciężyła Wiktoria Dąbek z klasy Ic

W maju, cyklicznie już, uczennice klasy trzeciej Dagmara i Magda czytały swoim młodszym kolegom i koleżankom z klas pierwszych i drugich 

Szkoły Podstawowej nr  2. Tym razem wybrały bajkę  Wiesława Drabika "Zwierzaczek". Przygotowały również zagadki dotyczące zwierząt domowych, leśnych i egzotycznych.

 

13 maja grupa czytelników wzięła udział w przygotowanym przez Bibliotekę Publiczną - Filia Osiedle w Pawłowicach spotkaniu z Katarzyną Majgier - autorką książek dla dzieci i nastolatków.

 

6 maja na zaproszenie Gminnej Biblioteki Publicznej Filia Osiedle w Pawłowicach uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w spotkaniu z panią Martą Fox, autorka popularnych powieści dla młodzieży i dorosłych.

Kwiecień 2011
27 kwietnia br. grupa czytelników naszej biblioteki wzięła udział w wycieczce do Górek Wielkich i Małych. W Górkach Wielkich uczniowie zwiedzili Centrum Kultury i Sztuki „Dwór Kossaków”, po którym oprowadzała ich pani Anna Fenby-Taylor, wnuczka Zofii Kossak. Tutaj, wewnątrz częściowo odnowionej dawnej posiadłości Kossaków, znalazły się multimedialne urządzenia, dzięki, którym można było posłuchać wspomnień Zofii Kossak i jej córki, obejrzeć zdjęcia, fototapety oraz eksponaty związane z życiem i twórczością pisarki i jej rodziny. Następnie grupa udała się do mieszczącego się tuż obok dworu dawnego domku ogrodnika, w którym mieści się Muzeum Zofii Kossak-Szatkowskiej*. W trzech pomieszczeniach oddających otoczenie i atmosferę, w której pisarka żyła i pracowała, można było zobaczyć również fotografie, obrazy, zbiory listów, bibliotekę, i pamiątki rodzinne. W Górkach Małych, w Chlebowej Chacie gimnazjaliści oglądali maszyny dawniej wykorzystywane przy uprawie i obróbce ziarna, oraz wysłuchali opowieści o procesie powstawania miodu, masła i twarogu.  Po próbach młócenia cepami i
mielenia zboża na żarnach wyczerpani i głodni zajęli się własnoręcznym wyrobem i wypiekaniem podpłomyków, a następnie ich degustacją.

*Wstęp do Muzeum w Górkach Wielkich sfinansowała Gminna Biblioteka Publiczna w Pawłowicach. Dziękujemy!

 

Marzec 2011

9 marca grupa czytelników uczestniczyła w zorganizowanym przez GBP w Pawłowicach, spotkaniu z Markiem Szołtyskiem, autorem książek związanych z kulturą i kuchnią śląską.

Luty 2011

W konkursie "Z polszczyzną za pan brat"  ogłoszonym w Międzynarodowym Dniu  Języka Ojczystego zwyciężyła Izabela Rachfał
z klasy II a.
 

Grudzień  2010

Dla fanów Harry’ego Pottera biblioteka szkolna przygotowała konkurs czytelniczy „Pokonać Voldemorta”. Uczestników konkursu obowiązywała znajomość książek: Harry Potter i kamień filozoficzny, Harry Potter i komnata tajemnic, Harry Potter i więzień Azkabanu. 
W dwuetapowym konkursie  polegającym na rozwiązaniu testu uczestnicy wykazali się dużą wiedzą o książkach  J.K.Rowling. Spośród  wielu bezbłędnych odpowiedzi zwycięzcę wyłoniono drogą losowania.

Szczęśliwą  zwyciężczynią  została Agnieszka Szymańska z klasy II c. Gratulujemy!

Listopad  2010

24 listopada  w ramach konkursu "Klasa z klasą" w świetlicy szkolnej odbyły się  "Andrzejki". Każda klasa przygotowała wróżby i zabawy. Opiekę nad całością sprawowały panie: Mirela Polnik i Barbara Kulak.

Listopad  2010

17 listopada  br. w GBP Filia Osiedle odbył się  konkurs "Życie i twórczość Fryderyka Chopina". Jego uczestnikami  byli uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów naszej miejscowości. Tym razem test dotyczący polskiego kompozytora  najlepiej rozwiązali uczniowie  szkół podstawowych, natomiast przedstawiciele naszej szkoły: Karolina Kokot, Joanna Warchoł oraz Mateusz Harazin otrzymali wyróżnienia.

Październik  2010

Biblioteka po raz kolejny włączyła się w obchody Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych. Z tej okazji ogłoszono konkurs na fraszkę lub wiersz zachęcający do  korzystania ze zbiorów biblioteki. Wyróżnienia w  tym konkursie otrzymały Żaneta Szatkowska z klasy I a oraz  Kornelia Masny z klasy Ic.
Przyjaciele biblioteki, czyli najbardziej aktywni czytelnicy oraz osoby chętnie przebywające w bibliotece i pomagające w pracach bibliotecznych otrzymały okolicznościowe zakładki do książek oraz słodkie upominki.
W ramach trwającego Roku Chopinowskiego biblioteka  przygotowała gazetkę ścienną oraz wystawę książek dotyczącą życia Fryderyka Chopina i jego twórczości. Przeprowadzono również konkurs czytelniczy "Chopin w bibliotece", w którym zwyciężyła Joanna Warchoł z klasy Ic.

 


Czytelnictwo poszczególnych klas gimnazjum
od 07.09.2011r. do 30.09.2011r.

przedstawia się następująco:

KLASA

LICZBA
WYPOŻYCZONYCH KSIĄŻEK

MIEJSCE

1a 16
1b 38 II
1c 23
2a 19
2b 30 III
2c 40 I
3a 20
3b 16
3c 17

góra


GODZINY PRACY

                    PONIEDZIAŁEK:     9:00 - 14:00

                    WTOREK:     -----------------------

                    ŚRODA:     8:00 - 13:00  

                    CZWARTEK:     9:00 - 14:00

                    PIĄTEK:     -----------------------

 

góra


REGULAMIN BIBLIOTEKI

1. Z biblioteki korzystamy w ustalonych godzinach.
2. W bibliotece obowiązuje cisza.
3. Jednorazowo wypożyczamy dwie książki na okres dwóch tygodni.
4. Przeczytane książki należy zwrócić do biblioteki, gdyż czekają na nie inni.
5. Szanujemy wypożyczone książki. W przypadku zniszczenia lub zagubienia książki należy odkupić taką samą bądź zwrócić inną o podobnej wartości merytorycznej i materialnej.
6. Ze słowników, encyklopedii i innych cenniejszych woluminów korzystamy na miejscu w czytelni.
7. Pod koniec roku szkolnego książki powinny być zwrócone w ogłoszonym terminie.

góra


ARCHIWUM

maj 2010

W konkursie „Spotkanie z biblioteką” zwyciężyła Ewa Frajtak z klasy IIb.

Rozstrzygnięto również konkurs czytelniczy "Czy znasz lektury szkolne?” Nagrody książkowe otrzymały: Dagmara Rajwa z klasy IIc oraz Patrycja Lewoniuk z klasy IIIb. Gratulujemy!

 

W ramach akcji „Poczytaj mi przyjacielu” uczennice klasy drugiej: Monika i Karolina czytały swoim młodszym kolegom i koleżankom

z klas pierwszej  SP 2, książkę „Czerwony Kapturek”. Przygotowały również  zagadki dotyczące bohaterów bajek i baśni. Nagrodami dla dzieci były zakładki wykonane przez uczniów naszego gimnazjum, naklejki oraz słodycze.

 

maj 2010

13 maja grupa czytelników odwiedziła Muzeum Drukarstwa w Cieszynie oraz wzięła udział w warsztatach  graficznych. Podczas warsztatów każdy z uczestników  przygotował matrycę  techniką druku wypukłego( linoryt) z własnym inicjałami. Następnie pokrył ją  farbą i przy pomocy ręcznej  prasy drukarskiej wykonał odbitki. W muzeum natomiast uczniowie byli świadkami powstawania druku archaicznym sposobem - od podstaw: od ręcznego składania czcionek poczynając, składu odlewanego mechanicznie, na wydruku kończąc. W trakcie prezentacji tego procesu uczniowie otrzymali  ważne informacje historyczne związane z rozwojem "czarnej sztuki". Wstęp do Muzeum oraz warsztaty sfinansowała Gminna Biblioteka Publiczna w Pawłowicach. Bardzo dziękujemy!

maj 2010
Na zaproszenie Gminnej Biblioteki Publicznej Filia Osiedle 7 maja uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w spotkaniu  z panią Ewą Nowak, autorką felietonów, opowiadań oraz powieści dla dzieci i młodzieży.

marzec 2010
31 marca br. w ramach konkursu "Klasa z klasą" odbył się konkurs recytatorski poezji polskiej i obcojęzycznej "Jej portret". Jury w składzie: p. Danuta Chudzik  oraz p. Olga Płonka i p. Barbara Kulak (inicjatorki konkursu) spośród uczestników konkursu wybrało zwycięzców: 

W KATEGORII:    RECYTACJA W JĘZYKU POLSKIM:

I MIEJSCE - KAROLINA KOTERBA - II B

II MIEJSCE - OLIWIA KOSUT – II C

III MIEJSCE - KAMILA DĄBEK- III A

W KATEGORII:    RECYTACJA W JĘZYKU OBCYM:

 

I MIEJSCE- JANUSZ MUTOR – II B

II MIEJSCE-  MARTA KRÓL – I C

III MIEJSCE- JAKUB PODGÓRSKI - III B

 

WYRÓŻNIENIE:        KAROLINA GAŁUSZKA - II C

 

 

marzec 2010
 19 marca grupa czytelników odwiedziła, znajdujące się na Szlaku Zabytków Techniki, Muzeum Prasy Śląskiej w Pszczynie.


luty 2010

W konkursie "Literacko-telewizyjne Walentynki" zwyciężyły ex aequo  Aleksandra Bierska z klasy IIb oraz Magda Smogorzewska z klasy IIc.

styczeń  2010
Na zaproszenie Gminnej Biblioteki Publicznej  20 stycznia uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w spotkaniu  z panem Jerzym Klistałą, autorem książek o obozach koncentracyjnych i ruchu oporu w okresie II wojny światowej.

grudzień 2009
W konkursie czytelniczym "Skojarzenia" I miejsce zajęła Krysia Lenik z klasy I c.
 
listopad 2009
W 91 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości biblioteka przygotowała konkurs "Polskie symbole narodowe", w którym  zwyciężyła Aleksandra Kalwasińska z klasy I c

listopad 2009
13 listopada przedstawiciele naszej szkoły wzięli udział w przygotowanym  przez Bibliotekę Publiczną - Filia Osiedle w Pawłowicach konkursie „Juliusz Słowacki-życie i twórczość”
W rywalizacji  pawłowickich szkół PG1 i PG2:

I miejsce zajęła Magdalena Smogorzewska z klasy IIc,

III miejsce zajęła Dagmara Rajwa z klasy IIc,

Dawid Domżalski z klasy IIIc otrzymał wyróżnienie.

Gratulujemy!

 


październik 2009
Biblioteka po raz kolejny włączyła się w obchody Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych . Z tej okazji  przeprowadzono konkursy:
 
„Z jakich książek pochodzą ilustracje?”- zwyciężyła Marlena Lewoniuk z klasy IIIb, „Książka w wielu językach”- zwyciężył Mateusz Janoszka z klasy IIIb oraz przygotowano ekspozycje ścienne „Co przed laty działo się w bibliotece?, "Pocztówki z przeszłości". Natomiast pod koniec października  każdy czytelnik odwiedzający bibliotekę i wypożyczający książkę, otrzymywał słodką  niespodziankę.

wrzesień 2009
15 września  Gminna Biblioteka Publicznej zorganizowała  spotkanie  autorskie z pisarzem Arkadiuszem Niemirskim - kontynuatorem przygód Pana Samochodzika, w którym wzięła udział  również grupa naszych czytelników.

 

Na zdjęciu od lewej: Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Pawłowicach - pani Halina Mańka, 
pan Arkadiusz Niemirski oraz jak zwykle uśmiechnięci czytelnicy biblioteki PG2.

Dedykacja autora

15 września 2009 roku, na zaproszenie Gminnej Biblioteki Publicznej Filia Osiedle w Pawłowicach, uczestniczyłyśmy w spotkaniu autorskim z Arkadiuszem Niemirskim, kontynuatorem cyklu powieściowego "Pan Samochodzik..." oraz autorem powieści detektywistycznych. Dzięki prezentacji multimedialnej miałyśmy okazję zobaczyć reklamę prawie każdej książki autora. Pisarz pokazywał nam również slajdy  najsłynniejszych detektywów oraz swoje zdjęcia, także te z dzieciństwa. Ujawniały one  wszechstronność i talent autora.Pan Niemirski próbował bowiem swoich sił w wielu zawodach, zajęciach, organizacjach. Jak sam mówił: "Ma pecha, że ma talent". Długo nie potrafił odkryć swojej  pasji życiowej, hobby. Wielką, wspaniałą przygodą nazwał swój czas pracy w czasopismach muzycznych. Dzięki temu, jak mówił, łatwiej było mu się dostać na wiele koncertów. Miał możliwość wejścia za kulisy i rozmawiania ze swoimi rockowymi idolami. Pan Niemirski uwielbia pisanie. Książki detektywistyczne dają mu niepowtarzalną okazję pracy z różnymi materiałami, np. starodrukami. Autor mówił nam, że czasem specjalnie  układa akcję powieści tak, aby samemu zobaczyć cenne rękopisy, druki   na których mu zależało. Uważamy jednak, że wszystkim podobała się  i przyniosła najwięcej radości  prezentacja skeczu  z kabaretu, który pisarz założył w liceum wraz z kolegami.

Arkadiusz Niemirski to człowiek pogodny, zabawny i inteligentny, a przede wszystkim bardzo utalentowany. Dobrze jednak się stało, że zajął się pisaniem. Uważamy, że książki, które wyszły spod jego pióra są naprawdę świetne i gorąco polecamy ich lekturę!

Monika Beń II c

Karolina Gałuszka II c

 

W II semestrze roku szkolnego 2008/2009 przeprowadzono konkursy:

„Czy znasz Pana Tadeusza?” - I miejsce Mariusz Michalski –z klasy IIIb 

„Życie i twórczość Juliusza Słowackiego” - I miejsce Agata Barcikowska z klasy IIb

maj 2009

Jak co roku, w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” w  majowe czwartki  uczennice naszego gimnazjum Ania, Sabina i  Żaneta czytały dzieciom klas II i III SP 2 książkę Moniki Maciewicz „Bajki pełne marzeń”.  Uczennice przygotowały również liczne konkursy i niespodzianki dla małych czytelników.  

maj 2009

7 maja  br. grupa czytelników naszej biblioteki uczestniczyła  w wycieczce do Pszczyny, gdzie odwiedziła Muzeum Prasy Śląskiej oraz skansen „Zagrodę Wsi Pszczyńskiej”. W Muzeum każdy mógł zobaczyć eksponaty obrazujące dawną technikę drukarską, gazety wydawane przez Wojciecha Korfantego, Stanisława Ligonia i Karola Miarkę oraz wytłoczyć pamiątkowy certyfikat na zabytkowej prasie, a w skansenie zwiedzić  kilkanaście zabytków architektury  drewnianej z okolic Pszczyny. Wstęp do Muzeum sfinansowała Gminna Biblioteka Publiczna  

w Pawłowicach. Bardzo dziękujemy!

 


kwiecień 2009

1 kwietnia br., w ramach konkursu "Klasa z klasą" odbył się konkurs recytatorski poezji polskiej i obcojęzycznej "Miłość jak słońce". Jury w składzie: p. Olga Płonka, p. Barbara Kulak (inicjatorki konkursu), p. Przemysław Zajączkowski, p. Adrian Mencner oceniało dykcję, interpretację utworów oraz ogólny wyraz artystyczny.
W kategorii recytacja w języku polskim:
I miejsce - Marta Osiadły (kl. IId)
II miejsce - Ewa Mirecka (kl. IIc)
III miejsce - Joanna Krause (kl. IIIc)

W kategorii recytacja w języku obcym:
I miejsce - Janusz Mutor (kl. Ib)
II miejsce - Karolina Grad (IIId)
III miejsce - Karolina Gałuszka (kl. Ic)

GRATULUJEMY!!!

marzec 2009
 
25 marca bieżącego roku na spotkaniu zorganizowanym we współpracy z Biblioteka Publiczną Filia Osiedle grupa czytelników naszej biblioteki  wsłuchała wykładu  dr Joanny Zdziebło „Górnośląscy Reitzensteinowie i ich dobra. Pawłowice-Pielgrzymowice – Bzie Górne od połowy XIX wieku  do połowy XX wieku"”, Autorka książki dotyczącej dziejów rodu pawłowickich baronów wzbogaciła swój wykład prezentacją multimedialną.

 

luty 2009

24 lutego 2009 roku  grupa czytelników naszej biblioteki uczestniczyła w spotkaniu zorganizowanym przez Bibliotekę Publiczną -Filia Osiedle z Krzysztofem Petkiem. Autor  cyklu powieści sensacyjno-przygodowych dla młodzieży opowiedział  nam o swoim życiu i o  wyprawach survivalowych, jak również o tym jak poznał bohaterów swoich książek- Jajco, Pchełkę i Pucka. Pokazał nam  również szybki kurs samoobrony. Na zakończenie autor rozdał  kilka autografów a od uczniów naszego gimnazjum  "na szczęście" otrzymał skromny prezent.(Damian Jelonek-IIIb)

 

 

styczeń 2009 r.
W szkolnym konkursie dotyczącym życia i twórczości Adama Mickiewicza I miejsce zajęła Ewelina Szatkowska z klasy Id. W konkursie czytelniczym "Czy znasz Pana Tadeusza?" zwycieżył Mariusz Michalski z klasy IIIb.

Biblioteka otrzymała od  Filmoteki Szkolnej pakiet płyt DVD zawierający 55 polskich  filmów fabularnych, dokumentalnych i animowanych, wraz z merytorycznymi opracowaniami dla nauczycieli. Celem  projektu jest włączenie wiedzy o filmie do procesu edukacji szkolnej.

grudzień 2008

2 grudnia br. uczennice klasy III c wzięły udział w konkursie "Życie i twórczość Adama Mickiewicza" zorganizowanym przez Bibliotekę Publiczną-Filia Osiedle w Pawłowicach. 
Po zaciętej rywalizacji, z przedstawicielami Gimnazjum nr 1, Joanna Krause  zajęła III miejsce, a Patrycja Warchoł i Natalia Król otrzymały wyróżnienia.
Gratulujemy!

 
listopad 2008
 
Bezbłędną znajomością zasad dobrego wychowania w konkursie "Czy znasz zasady savoir-vivre'u?" wykazały się uczennice  Ewa Frajtak z klasy Ib oraz  Natalia Brzeźny z klasy IIc. Gratulujemy!
 

październik 2008

 
W ramach obchodzonego w październiku Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych w naszej biblioteceprzygotowano:
  -konkurs" Książka-Biblioteka-Informacja", którego zwyciężczynią została Ewelina Szatkowska z klasy Id,
-plakat "Mnie warto przeczytać", na którym uczniowie
wpisywali tytuł swojej ulubionej książki,
-gazetke ścienną, zawierającą odpowiedzi nauczycieli na pytania o ulubioną książke dzieciństwa.
Odwiedzający bibliotekę czytelnicy, przy wypożyczaniu książek,zostali również obdarowani słodkim cytatem.

 

maj 2008

29 maja 2008 grupa czytelników biblioteki PG2 odwiedziła Muzeum Drukarstwa w Cieszynie oraz wzięła udział w warsztatach graficznych.Wstęp do Muzeum oraz warsztaty sfinansowała Gminna Biblioteka Publiczna w Pawłowicach.Dziękujemy!

maj 2008
W ramach akcji "Cała Polska czyta dzieciom" uczennice Publicznego Gimnazjum nr 2 czytały uczniom klas 1 i 2 SP 2 fragmenty książki :Zwierzęta pana Pyzy”. Były również zabawy, zagadki oraz konkurs plastyczny p.t.: ”Moje ulubione zwierzątko"

   

maj 2008

6 maja bieżącego roku w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej Katowicach, Filii w Pszczynie odbyła się uroczystość wręczenia nagród laureatom konkursu plastyczno-fotograficznego „Namaluj Świat Zbigniewa Herberta”. Konkurs został zorganizowany z okazji obchodów, ogłoszonego przez Sejm RP, Roku Zbigniewa Herberta. Biblioteka Pedagogiczna w Pszczynie pragnąc również włączyć się w to wydarzenie, ogłosiła konkurs na prace zainspirowane refleksją poetycką pisarza.
    W konkursie wzięło udział 22 uczniów z 7 szkół. Byli to przedstawiciele szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z: Pszczyny, Suszca, Kryr, Pawłowic i Miedźnej. W kategorii fotograficznej wyróżniono  pracę Agaty Barcikowskiej, uczennicy klasy Ib naszego gimnazjum. Cieszymy się, gratulujemy!! 

Wyróżnione zdjęcie Agaty( foto)

marzec 2008

W piękny wiosenny dzień-31 marca 2008 r. w bibliotece, w ramach konkursu „Klasa z klasą” odbył się konkurs recytatorski „Poezja ks. Jana Twardowskiego”. Jury w składzie: p. dyrektor Anna Półgroszewicz, p. Łucja Zbijowska, p. Iwona Dusza oceniało przedstawicieli wszystkich klas naszego gimnazjum.
W konkursie:
1 miejsce - Ewa Mirecka z klasy I c
2 miejsce - Joanna Krause z klasy II c,
3 miejsce - Anna Wybraniec z klasy III d.

 

listopad 2007

W związku z obchodami(troszeczkę spóźnionymi) Międzynarodowego Dnia Bibliotek Szkolnych 16 listopada 2007 r. biblioteka zorganizowała loterię fantową, której celem było pozyskanie funduszy na zakup nowości książkowych. Loteria cieszyła się sporym zainteresowaniem uczniów gimnazjum  i szkoły podstawowej. Każdy los był pełny. Można było między innymi wylosować długopis, którym p.dyrektor Anna Półgroszewicz podpisywała ważne zarządzenia, ramkę na zdjęcia ofiarowaną przez p.wicedyrektora Adriana Mencnera, słodycze od p.J.Czajkowskiej-Wadas, słonie od p.M.Bykowskiej,aniolki od p.M.Przybylko, maskotki i smycze do komórek od  p.E.Modrzejewskiej i p.Spandel-Barańskiej i wiele innych gadżetów  ofiarowanych przez nauczycieli i uczniów. Ogółem zebrano 265 zł. Pieniądze zostały podzielone pomiędzy szkołami. PG2 otrzymało 165 zł Już wkrótce za te pieniądze zostaną zakupione nowe książki.

Dziękujemy wszystkim, którzy przekazali fanty na loterię, oraz uczennicom klasy III c za zainteresowanie i pomoc w przygotowaniu i przeprowadzeniu loterii.

 

15 LISTOPADA 2007 ROKU GRUPA CZYTELNIKÓW UCZESTNICZYŁA W WYCIECZCE DO MUZEUM ZOFII KOSSAK-SZCZUCKIEJ W GÓRKACH WIELKICH
  "Początkowo nazwisko Zofii Kossak-Szczuckiej nic mi nie mówiło. Moje wątpliwości zostały całkowicie rozwiane po wycieczce do Muzeum
w Górkach Wielkich. Wycieczka rozpoczęła się 15.11.2007 roku o godzinie 9 rano.Nikt się nie spóźnił i planowo wyjechaliśmy spod szkoły.Podróż ne trwała długo, bo przecież w miłym towarzystwie szybko mija czas:) Po dotarciu do celu,aby uniknać niepotrzebnego tłoku w małym muzeum,
podzieliliśmy się na dwie grupy. Jedna udała się zwiedzić muzeum, druga przyjrzeć się z bliska ruinom.Jak sie pożniej okazało kiedyś był to dwór rodziny
Kossaków. Pani przewodnik przybliżyła nam nieco historię związaną z dworem.Usłyszeliśmy również kilka legend. które jak sądzę zainteresowały grupę. Następnie zaproszono nas do domu ogrodnika,w którym od  1957 roku mieszkała pisarka, autorka książek o tematyce związanej ze Śląskiem oraz  książek historycznych. Pierwszy z trzech pokoi był sypialnią państwa Kossaków..Tutaj znajdowało się wiele pieknych przedmiotów,jak na przykład
ogromna szafa z dużym lustrem połyskującym brokatem, sekretarzyk z ogromną ilością szuflad i skrytek, zdjęcia, książki oraz inne prywatne drobiazgi.
Właśnie w tym miejscu dowiedzieliśmy się o najważniejszych wydarzeniach z życia pani Kossak. ROdzina Kossaków związana była również, a może przede wszystkim z malarstwem, stąd w przedpokoju znajdowały się obrazy: portrety rodzinne, wizerunki koni itd. Natomiast W gabinecie pani Zofii znajdowała się biblioteczka z imponujacą ilością książek w róznych językach. Większość z nich była z osobistymi dedykacjami autorów.
Zobaczyliśmy jeszcze kuchnię i pokój z wieloma ściennnymi malowidłami. Istniała również możliwosć zakupienia pamiątkówych folderów, pocztówek,
książek autorki, z czego większość uczestników wycieczki skorzystała. W drodze powrotnej udaliśmy się na pobliski cmentarz,gdzie została pochowana
pisarka.Uczcilismy pamięć pani Kossak zapalając znicz i modląc się. Czekając na autokar wymienialiśmy miedzy soba wrażenia.Czasami były skrajne,ale moge z czystym sumieniem powiedzieć, że wycieczka sie udała.Oby takich więcej. Należałoby jeszcze dodać że wstęp do Muzeum w Górkach Wielkich sfinansowała nam Gminna Biblioteka Publiczna w Pawlowicach.Bardzo dziękujemy!"
/Michalina Bentkowska, klasa IIIc/
 

 

 

 

październik 2007

3 października 2007r. uczniowie klas II i III naszego gimnazjum wzięli udział w zorganizowanym przez GBP Filia Osiedle, spotkaniu autorskim z p. Martą Fox. Autorka w swoich książkach porusza problemy nastolatków. Znajomość tematyki młodzieżowej nie jest jej obca. Swoją wiedzę oparła na doświadczeniu związanym z wychowywaniem swoich córek. W książkach porusza sprawy młodzieży związane z różnymi etapami ich życia i stąd znajduje odbiorców w różnych grupach wiekowych. Na spotkaniu dowiedzieliśmy się, że pierwszym i jednocześnie najlepszym słuchaczem jest jej własny pies. Czyta mu swoje powieści i opowiadania. Pani Marta Fox ciekawie opowiadała o swojej twórczości i o swoim zyciu. Zdradziała nam także kilka intymnych sekretów oraz przeczytała fragmenty swoich książek. Spotkanie z autorką "Magdy.doc" miało swój urok. Bardzo mi się podobało.

 

Renata Góral - IIIa

 

maj 2007

 

We wtorek -15.05 2007 roku czytelnicy naszej biblioteki uczestniczyli w zorganizowanym  przez Bibliotekę Publiczną spotkaniu autorskim z p. Ewą Nowak  autorkąpowieści dla młodzieży, między innymi: „ Wszystko, tylko nie mięta” oraz „Lawenda w chodakach”.

 

 

 

 

maj 2007

 

16.05.2007r. w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” biblioteka zaprosiła do siebie uczniów klas I SP2 na wielkie czytanie książki Agnieszki Frączek

 „ Żółw Wiercipięta i inne zwierzęta”. Rolę lektorów pełniły  uczennice gimnazjum-Ola i Magda z III b. Czytanie przeplatane było  rozmowami  z dziećmi oraz zabawami ruchowymi. Następnie każdy mały czytelnik wykonał ilustrację do przeczytanych fragmentów książki. Najpiękniejsza praca została nagrodzona słodką niespodzianką.

 

 

kwiecień 2007

19 kwietnia b.r. grupa czytelników odwiedziła Muzeum Drukarstwa w Cieszynie oraz wzięła udział w warsztatach graficznych. Było to możliwe dzięki Gminnej Bibliotece Publicznej , która sfinansowała wstęp do Muzeum  oraz warsztaty. Dziękujemy!

 

kwiecień 2007

Drugą rocznicę śmierci Papieża Jana Pawła II biblioteka upamiętniła, przygotowaną wspólnie z p. katechetką Monika Bykowską, wystawą: „Nasze spotkania z Janem Pawłem II”

marzec 2007

Rozpoczęto cykl konkursów zachęcających uczniów do czytania lektur szkolnych pt.” Z lekturą za pan brat”. Bezbłędną znajomością lektury  „Mały Książe” wykazała się Roksana Mackiewicz z klasy II b Obecnie trwa konkurs „ Kamienie na szaniec-bez tajemnic”

7 marca 2007r. minęła 10-ta rocznica śmierci Agnieszki Osieckiej, poetki, autorki wielu piosenek. Gminna Biblioteka Publiczna - Filia Osiedle oraz nasza biblioteka postanowiły uczcić poetkę organizując konkurs o jej życiu i twórczości - "Dopóki jestem ...", w którym wzięły udział szkoły ponadpodstawowe naszej gminy.
W zmaganiach konkursowych, do których między innymi należały: recytacja wierszy A. Osieckiej, rozsypanki wyrazowe I miejsce zajęła nasza szkoła PG2 Pawłowice, którą reprezentowały: Ewa Siatkowska, Izabela Zawisza, Milena Zawisza.

 

luty 2007

Rozstrzygnięto konkurs na najpiękniejszą kartkę walentynkową. Laureatkami konkursu zostały Izabela i Milena Zawisza z klasy II b.

październik 2006r.

 Jak co roku w poczet czytelników gimnazjum zostały właczone I klasy..
Tutaj z dumą klasa Ia przezentuje karty czytelnika.

 

W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Bibliotek Szkolnych oraz konkursu "Klasa z klasą"
biblioteka szkolna ogłosiła konkurs na plakat reklamujący.....bibliotekę.
Sposród wielu propozycji jury wybrało plakat klasy IIb

 

W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Bibliotek Szkolnych każdy z naszych czytelników mógł
w nietypowy sposób złożyć życzenia swojej bibliotece.

wrzesień 2006r.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego 22 września 2006 roku w naszej bibliotece powstało Internetowe Centrum Informacji Multimedialnej (ICIM) W jego skład wchodzą 4 komputery oraz urządzenie wielofunkcyjne.W ten sposób uczniowie  i nauczyciele naszej szkoły otrzymali możliwość korzystania z Internetu oraz z programów edukacyjnych.

 

czerwiec 2006r.

5 czerwca 2006r. grupa uczniów naszej szkoły uczestniczyła w spotkaniu autorskim z p. Krzysztofem Petkiem, zorganizowanym przez Bibliotekę Publiczną na Osiedlu. Krzysztof Petek oprócz tego, że jest pisarzem, zajmuje się także dziennikarstwem oraz harcerstwem. Organizuje obozy przetrwania dla młodzieży i dorosłych.  Czasami wykorzystuje przygody obozowiczów do swych książek a także do reportaży.

 

kwiecień 2006r.

W związku z I rocznicą śmierci papieża Jana Pawła II biblioteka przygotowała wystawę pt.: "To co we mnie niezniszczalne trwa"

 

 

listopad 2005r.

W związku ze 150 rocznicą śmierci Adama Mickiewicza, 30 listopada 2005r. w naszej bibliotece odbył się Międzyszkolny Konkurs Recytatorski z Poezji Adama Mickiewicza "Dni nasze jak dni motylka".
Pod czujnym okiem jury, w składzie: p. dyrektor Anna Półgroszewicz, p. Łucja Zbijowska, p. Iwona Dusza, uczniowie pawłowickich szkół recytowali wybrane przez siebie utwory wieszcza.
W konkursie I miejsce zajęła Joanna Krause z SP2, II miejsce Paweł Olender z PG2, III miejsce ex Agnieszka Król z SP2 i Natalia Król z SP2, zaś wyróżnienie otrzymała Wiesława Brandys z Gimnazjum nr 1


Paweł Olender recytuje wiersz Adama Mickiewicza


Reprezentanci naszej szkoły (od lewej) Marzena Rodak, Justyna Stanik,
Monika Olender, Agata Niebisz, Paweł Olender.


Jury z laureatami


Wszyscy uczestnicy konkursu

 

październik 2005r.

21 października 2005 grupa czytelników biblioteki PG2 odwiedziła Muzeum Drukarstwa w Cieszynie. Po Muzeum oprowadził nas uroczy starszy pan, który ciekawie opowiadał nam o rozwoju drukarstwa na ziemiach Śląska Cieszyńskiego oraz pokazał nam drukarnię z całym bogactwem czcionek, matryc, urządzeń odlewniczych, maszyn i urządzeń drukujących,pras i urządzeń introligatorskich. Mieliśmy rónież możliwość wzięcia udziału w międzynarodowym konkursie: "Gdzie jest chochlik?'' /" Kde je tiskarsky sotek?".Naszym zadaniem było naszkicowanie chochlika( który być może zamieszkuje ową drukarnię), a następnie przeniesienie szkicu na specjalne podłoże.Aby przygotować odpowiednią matrycę wyżłobiliśmy specjalnym dłutkiem swoje wzory na gumowych tabliczkach. Po skończonej pracy matryca graficzna została pokryta farbą i przy pomocy starej prasy drukarskiej wykonane zostały papierowe odbitki, z których jedna po opisaniu została przekazana na konkurs.Kto wie może praca któregoś z nas zdobędzie I miejsce ?" uczestnicy: Szymon Szydłowski,Justyna Makuch
  

W październiku zorganizowano w naszej bibliotece wystawę pięknych kalendarzy. Najstarszy kalendarz - kieszonkowy pochodził z 1983r. Zgromadzono również liczne kalendarze ścienne - "Pejzaże świata", "Malarstwo polskie", "Jesteśmy w UniI Europejskiej"

 

wrzesień 2005r.

W roku szkolnym 2004/2005 biblioteka przeprowadziła akcję "Okulary dla Ghany", której celem było zebranie szkieł okularowych i opraw dla potrzebujących w Afryce. Zebranw okulary przekazano zakonowi Werbistów, od którego w grudniu 2005 roku otrzymaliśmy podziękowanie.

 

czerwiec 2005r.

Reprezentacja naszej szkoły w składzie: Katarzyna Cimała, Klaudia Żak, Magdalena Ładniak i Paweł Olender zajęła I miejsce w zorganizowanym przez Gminną Bibliotekę Publiczną i Gimnazjum nr 1 w Pawłowicach Między Gminnym Konkursie "Życie i twórczość Małgorzaty Musierowicz"

Pełne skupienie na twarzach naszej drużyny przed rozpoczęciem konkursu.

 

Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Pawłowicach p. Halina Mańka wrecza nagrody zwycięzcom.

maj 2005r.

W pierwszym tygodniu maja 2005 roku w naszej bibliotece odbył się błyskawiczny konkurs pod tytułem: "Literaccy milionerzy" Uczestnicy musieli wykazać się znajomosćia literatury polskiej i odpowiedzieć na zestaw pytań. Wielu uczestników konkursu udzieliło poprawnych odpowiedzi. Spośród nich wylosowano zwyciezcę, którym zostal Rafał Jelonek z klasy II f.

kwiecień 2005r.

19 kwietnia naszą bibliotekę 19 kwietnia 2005r. naszą bibliotekę odwiedzili goście z zagranicy. Zawitała do nas delegacja z Verquin, miasteczka z północnej Francji, zaprzyjaźnionego z gminą Pawłowice. Zagraniczni goście zapoznali się z naszym księgozbiorem, liczbą czytelników, podziwiali wystawy oraz gazetki blioteczne.

luty 2005r.

Ze wszystkich rzeczy na świecie najważniejszą jest miłość". To właśnie ona była tematem I Międzyszkolnych Potyczek Walentynkowych, które odbyły się 16 lutego 2005r. w naszej bibliotece. Udział w nich wzięli przedstawiciele szkół podstawowych i gimnazjów naszej gminy. W wyjątkowy nastrój tego dnia wprowadzili nas uczestnicy recytując wiersze miłosne znanych poetów. Po przypomnieniu tradycji i zwyczajów związanych z Walentynkami przystąpiono do konkurencji. Zadaniem drużyn było między innymi połączenie w pary osób znanych z literatury, historii, filmu oraz wykonanie w określonym czasie kartki walentynkowej. Spośród wszystkich drużyn jury, w składzie: p. Anna Półgroszewicz - dyr PG2, p. Izabela Kamińska - wicedyr SP2 oraz p. Tatiana Paszenda - bibliotekarka PG1 wyłoniło zwyięzców. I miejsce - PG2 Pawłowice, II miejsce - PG1 Pawłowice, III miejsce - SP2 Pawłowice. Po wręczeniu pamiątkowych dyplomów i nagród książkowych drużyny zgodnie ustawiły się do pamiątkowej fotografii. Drużynę naszego gimnazjum reprezentowali: Dominika Dąbek, Grażyna Brandys, Paweł Olender.
 

grudzień 2004r.

Konkurs na EKSLIBRIS naszej biblioteki rozstrzygnięty! Za najładniejszy EKSLIBRIS Jury uznało pracę Magdy Ładniak z klasy IIc Nagrodzona praca zostanie wykorzystana do oznaczenia księgozbioru podręcznego.

kwiecień 2004r.

W kwietniu rozstrzygnięto konkurs pt.: "Sławne Kobiety". Nagrody książkowe otrzymali:  WIOLETA KRUPA - klasa III f , LUCYNA MITRĘGA - klasa III g , MICHAŁ JELONEK - klasa III c , BARTOSZ KAPUSTKA - klasa IIIe .
Wyróżnienia natomiast przyznano PATRYCJI GAWOR - If i KAROLINIE SKURSKIEJ - IId

 

Reprezentacja naszej szkoły zajęła III miejsce w zorganizowanym w Grzawie konkursie "Cesia i kłamczucha - bohaterki utworów M. Musierowicz.

marzec 2004r.

Biblioteka PG2 we współpracy z Biblioteką Osiedlową przeprowadziła konkurs pt.: "Sławne Kobiety".

grudzień 2003r.

Rozstrzygnieto konkurs "Na najpiękniejszą kartkę świąteczną". Spośród wielu oryginalnych i kolorowych propozycji komisja wybrała 4 kartki:

listopad 2003r.

Trzyosobowa drużyna naszej szkoły zajęła II miejsce w zorganizowanych przez Gminą Bibliotekę Publiczną w Miedźnej oraz Miejsko-Powiatową Bibliotekę Publiczną w Pszczynie, "Międzygimnazjalnych potyczkach czytelniczych". Konkurs Obejmował wiadomości dotyczace historii książek i bibliotek, budowy książki, rodzajów katalogów oraz dokumentów gromadzonych przez biblioteki.

      

wrzesień 2003r.

Rozstrzygnieto konkurs "Na najlepsze zdjęcie z wakacji" Zwyciężyły: Malwina Nowak i Edyta Wiatrowska. Ich prace można było podziwiać w bibliotece szkolnej.

czerwiec 2003r.

Rozstrzygnieto konkurs "Znani.... inaczej". Rywalizacja między uczestnikami polegała na odgadnięciu po fragmencie tekstu i karykaturze o kogo chodzi.Pierwsze miejsce w konkursie zdobyła Agata Dulęba z klasy 3e.

luty 2003r.

Rozstrzygnieto konkurs "Literackie Walentynki".

Prawidłowych odpowiedzi udzielili:Magda Barcikowska, Sonia Szydłowska, Marzena Uszyńska, Bartosz Kapustka, Andrzej Błoński Gratulujemy! Zwycięzcy wkrótce otrzymają nagrody książkowe.

czerwiec 2002r.

Jedną z form zwrócenia uwagi na problemy lokalne i społeczne było przygotowanie przez bibliotekę wystawy "Pawłowice i Górny Śląsk wczoraj i dziś". Dzięki zgromadzonym bibliografiom sławnych Ślązaków, ilustracjom przedstawiającym śląskie stroje ludowe i zabytki  gminy Pawłowice, uczniowie mogli poszerzyć swoją wiedzę o regionie.

        

luty 2002r.

Dzięki współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną w Oświęcimiu oraz pomocy czytelników w  naszej bibliotece zorganizowano wystawę książek. Tym razem przez miesiąc prezentowane były pozycje książkowe z krajów Europy: Francji,Niemiec, Grecji,Hiszpanii,Wielkiej  Brytanii ,Czech wzbogacone widokówkami oraz flagami w/w państw.

          

Uczniowie: Angelika Bulczak, Katarzyna Frąckowiak, Agnieszka Krysiak, Daria Majdak, Justyna Podgórska, Kamila Sajek, Marcin Bochniak, Andrzej Błoński, Krzysztof Pakuła, Mariusz Szymański, Robert Zych pomogli zorganizować wystawę "KSIĄŻKI KRAJÓW EUROPY".

październik 2001r.

Wystawa "Z historii książki" zorganizowana w bibliotece miała na celu zaznajomienie uczniów z historią książki i drukarstwa oraz pokazanie różnic między książką drukowaną przed stu laty a obecnie.
        Czytelnicy zaangażowali się w przygotowanie wystawy - wielu z nich zgłosiło chęć przyniesienia eksponatów. Miały to być książki z XIX i początku XX wieku. Zgromadziliśmy ponad 40 książek, zostały one wyeksponowane w gablotach udostępnionych bibliotece przez GOK w Pawłowicach.
Najstarszą pozycją była "Książka do nabożeństwa" wydana w Gnieźnie w 1864r. Na wystawie znalazły się również cenne pozycje z: historii, religii, geografii, pielęgniarstwa. Pod każdą książką została umieszczona karteczka z tytułem, miejscem i rokiem wydania.
        Wystawa została wzbogacona przedmiotami używanymi w tamtym okresie (biżuteria, fotografie, filiżanki). Wzbudziła duże zainteresowanie wśród uczniów, nauczycieli i rodziców. Każdy zwiedzający mógł podzielić się swoimi spostrzeżeniami, wpisując się do zeszytu założonego specjalnie na tę okazję. 

            


Wielkie dzięki: Szkole Podstawowej w Golasowicach, Oldze Krzewickiej, Oli Pawłowskiej, Bartkowi Kapustce, Darkowi Koziełowi, Przemkowi Zalasie, Kasi Jędrzejczyk, Ewelinie Nowak, Ewie Przeździęk za udostepnienie eksponatów na wystawę "Z historii Książki".

 

góra


CIEKAWE STRONY

 

www.muzeumdrukarstwa.pl

www.coelho.terramail.pl

www.terakowska.art.pl

www.poezje.hdwao.aplus.pl

www.biblioteka.pawlowice.pl

www.petek.prv.pl

martafox.republika.pl

http://marta-fox.blog.onet.pl/

http://www.muzeum-cieszyn.ox.pl/gorkit.html

 

góra